Dyretjernet av Zeshan Shakar

Fantastisk historie med trollbindende illustrasjoner.

  • Norsk tittel: Dyretjernet
  • Forfatter: Zeshan Shakar
  • Illustratør: Hedda Kverndalen
  • Sjanger: Barnebok
  • Antall sider: 83
  • Utgivelsesår: 2025
  • Utgiver: Bonnier Norsk Forlag

Zeshan Shakar (Født 1982) debuterte med romanen «Tante Ulrikkes vei» i 2017. For denne boka vant han både Tarjei Vesaas debutantpris og Bokbloggerprisen. Sidan den gong har han utgitt romanen «Gul bok» (2020) og «De kaller meg ulven» (2022). I 2024 gav han ut sakprosaen «Kan du høre byen puster ut», før han i 2025 debuterte som barnebokforfatter med boka «Dyretjernet». Hedda Kverndalen (Født 1994) har bachelor i animasjon og digital kunst, og har illustrert fleire bøker tidlegare.

Pinnsvinet, grevlingen og de andre dyrene i skogen lever et rolig og harmonisk liv. Helt til vannstanden i tjernet de alle drikker fra begynner å synke. Hvis det ikke snart kommer regn, vil alt som vokser i skogen visne – og ingen kan slukke tørsten. Hvem skal bestemme hvor mye vann hvert enkelt dyr får, og er det sant som ravnene Hugin og Munin sier, at skogen har tatt fyr?

Denne boka er eit leseeksemplar frå Bonnier Norsk Forlag. Eg er på ingen måte påverka av dette, og har skrevet min egen subjektive vurdering av «Dyretjernet».

I min bokblogg legg eg ut bøker som eg vil anbefale videre til deg som les den. Difor publiserer eg ikkje bokanmeldelser med karakter 3 eller dårligere. Unntaket er viss forfatter/forlag likevel ynskjer dette.

Dette er ei barnebok som handler om dyr og natur, og passer for born frå 5-6 år og oppover.

Det er unormalt varmt denne sommeren og det har ikkje regna på lenge. Vasstanden i tjernet der dyrene drikker frå byrjer å synke, og dei må ta nokre tøffe valg. I tillegg er det to ravner som seier at skogen har tatt fyr og at flammene er på veg mot der dyrene befinn seg. Korleis skal fleire type dyr kunne samarbeide for å løyse problema som oppstår?

Her møter me blant anna pinnsvin, grevling, elg, rådyr, tiur og ravner. Store og små dyr i skjønn forening. Hovedkarakteren er pinnsvinet, og me ser det meste frå dette dyret sitt ståsted.

Eg liker tanken bak tematikken i denne boka. Det handler blant anna om moralske val og rettferdighet. F.eks når dei må drikke mindre for å spare på vatnet… Skal pinnsvinet drikke halvparten av det den gjer til vanleg, når den drikker så lite i utgangspunktet? Eller skal til dømes elgen ofre seg og drikke enda litt mindre enn halvparten?

Fleire av dei moralske valgene dyrene må ta, kan også sammenliknes med mykje av det me mennesker må ta. Dermed drar forfatter paralleller mellom dyr og mennesker på ein naturleg måte, og på denne måten bind han dyra og historia enda nærare meg som lesar. Eit godt verkemiddel som han utnytter til det fulle.

Historia er lettlest og bygd opp på ein slik måte at ein får eit nært og godt bilete av både skog og dyr. Forfatter klarer å formidle på ein enkel og snedig måte at vær og vind heng saman med korleis dyr og planteliv kan overleve i naturen, og korleis klimaendringer kan få fatale konsekvenser.

«La oss snakke om maur. For at de skal overleve, må de ha mat. Maurene i denne skogen spiser honningdugg, og honningduggen lages av bladlusa. Bladlusa spiser naturligvis blader, og blader vokser på trær og busker, men når trær og busker ikke får nok vann, da faller bladene av, eller de vokser ikke ut i det hele tatt, og dermed blir det ingen mat for bladlusa. Ingen bladlus betyr det samme som ingen honningdugg, som igjen betyr ikke noe mat til maurene, som til slutt betyr: ikke noe mat til deg.» Med mørke øyne stirret ravnen på pinnsvinet.

Sjølv om historia er spennende, informativ og lærerik, så kjem ein ikkje unna dei fantastiske illustrasjonene. Dei er eit blikkfang av dei sjeldne, og skaper ein heilt særegen stemning til historia. Det er slik at ein nesten har lyst til å rive ei side ut av boka og henge den rett på veggen i ei ramme. Her er det berre å ta av seg hatten for det illustratør Hedda Kverndalen har skapt.

Historia tar opp fleire interessante spørsmål som skaper grobunn for gode samtaler og tanker rundt det ein les om. Dyra må samarbeide på tvers av arter for å halde ulver og andre farer frå livet. Gjennom eit slikt samarbeid kjem det også uenigheter fram. Klarer alle å samle seg til éin enhet, eller er det egoister blant dei som ødelegg for dei andre? Og kva fylgjer kan dette eventuelt få?

Ulven var bare noen meter unna kalven. Pinnsvinet lukket øynene. Hun hørte sitt eget hjerte dunke, hørte ulvens store poter mot skogbunnen, hørte elgen og rådyrenes klover som dundret i bakken.

Ein får ikkje svar på alle spørsmåla ein lurer på. Kva skjedde til slutt med enkelte dyr er ikkje godt å seie. Det er nok eit heilt bevisst val frå Shakar å la lesar få lage sine eigne tanker og kanskje ta det opp til diskusjon med borna.

Det er kapittellengder som er skreddersydd for høgtlesing. Her har forfatter og redaktør tenkt på det meste, og alt ligg til rette for ei inkluderende og samlende lesestund. Særleg også på grunn av illustrasjonene som stykker opp tekst og som trollbind med sine farger og kvalitet. Dette er viktig for å opprettholde konsentrasjon og interesse hos dei aller minste medan ein les.

Sjølv om dette i utgangspunktet er ei barnebok, så er dette ei bok som inneheld så mykje god tematikk og tankevekkende scenarioer og i tillegg er lærerik og informativ. Dermed er den like interessant for den eldre garde som den yngre.

«Dyretjernet» er ei barnebok for alle aldrar som innehar ei historie som er dagsaktuell og som engasjerer. Den tar opp klimautfordringer og moralske valg på ein lettlest og snedig måte utan at det er belærende eller påtvunget. I tillegg er det trollbindende illustrasjoner som berre oppleves. Dette er ei bok som heile familien kan ha glede av.

TERNINGKAST: 5+

Legg igjen en kommentar