Bok nr. 2 i fantasy-serien om oppfinner Kobolt Kogg.
- Norsk tittel: Oppfinneren – Skrotnissens hemmelighet
- Forfatter: Lars Henrik Eriksen
- Sjanger: Teikneserie, Barn, Ungdom
- Antall sider: 173
- Utgivelsesår: 2023
- Utgiver: Egmont Kids Media Nordic AS
Lars Henrik Eriksen (Født 1985) er illustratør og teikneserierskaper. Han debuterte med «Oppfinneren – Jakten på evighetsmaskinen» i 2022, som er fyrste bok i ein fantasy-serie. Bok nr. 2 i serien, «Oppfinneren- Skrotnissens hemmelighet» kom ut i 2023.

Kobolt er fortsatt på leting etter bestefaren sin, slik at de sammen kan ordne opp i oppfinner-tabbene som har kastet hjembyen ut i kaos. På sin leting kommer han til handelsbyen Basara, der alt måles i penger. Byen er den høyeste Kobolt noen gang har sett, og Basaras ledere er stolte over alt de har fått til. Men langt nede i byens avkroker sitter en liten nisse og eksperimenter. Han blir oppdaget av Kobolt, og sammen skal de finne opp en energikilde som kanskje ikke er det innbyggerne av Basara verken ønsker eller trenger.
Denne boka er eit leseeksemplar frå forlaget Egmont Kids Media. Eg er på ingen måte påverka av dette, og har skrevet min egen subjektive vurdering av «Oppfinneren – Skrotnissens hemmelighet».
I min bokblogg legg eg ut bøker som eg vil anbefale videre til deg som les den. Difor publiserer eg ikkje bokanmeldelser med karakter 3 eller dårligere. Unntaket er viss forfatter/forlag likevel ynskjer dette.
Dette er andre bok i ein fantasy-teikneserie om Kobolt Kogg. Boka passar for eldre born og ungdommer. Bøkene må leses kronologisk.
Kobolt Kogg, som me møtte i den fyrste boka i serien, er på jakt etter bestefar sin. Dette fører han til byen Basara, ein by som skjuler sine hemmeligheter og der alt mogleg kan skje. Under jorda befinn skrotnissen seg. Dette er ein person som få vil ha kontakt med, og enda færre som vil samarbeide med ham. Men etterkvart finn Kobolt ut at han ikkje har noko valg. Men til hvilken pris?
Boka fortsetter der den forrige boka slutta. Her er det ingen oppsummering eller noko, så ha gjerne den fyrste boka lett tilgjengelig for å holde deg litt oppdatert før ein gir seg i kast med denne.
Teiknestripene inneheld ein god del detaljer, som det ligg mykje arbeid bak. Og viss ein bruker litt tid på å studere mange av desse illustrasjonene, så oppdager ein små artige «gems» gjemt rundt om. Dei får ein til å trekke på smilebåndet, så det er vel verdt å kikke litt rundt.

Eriksen fortsetter i samme spor som i forrige bok. Det er med andre ord eit herlig og sprøtt univers, og det vert ikkje mindre sprøtt når han tar oss med til byen Basara. Her må Kobolt fint innsjå at han vert plassert på skyggesida av byen, og er ikkje særlig velkommen.
Karakterene er solide, og denne gang er historia bygd rundt karakterer med gode og onde hensikter. Skrotnissen har han klart å gjere mystisk ved at han dukker opp fra ingensteds, for plutselig å fordufte att. I tillegg har forfatter nytta seg av visuelle verkemiddel for å fremprovosere ein negativ aura rundt denne personen.
Det er masse tekst til å være ein teikneserie. Forfatter vil med dette formidle historien sin gjennom både illustrasjon og tekst. Kanskje litt overflødig enkelte stader med tanke på detaljerte teikninger, men samtidig får me som leser både i pose og sekk.
Eg syntes kanskje det vart litt lite framdrift i historia. Ja, det skjer mykje i den byen han besøker, og Kobolt klarer som vanlig å få seg sjølv opp i problem, men likevel skulle eg ynskja meir progresjon i den historia som ligg i botn for heile serien. Det vert meir bi-historieforteljing i denne boka, men eg må få legge til at det er gode historier. Fantasifullt og velskrevet.
Eriksen videreutvikler karakterene sine, og me får svar på ein del spørsmål som stod ubesvarte, men samtidig dukker det opp nye spørsmål. Dette er alltid eit godt verkemiddel for å holde på spenning og meg som leser. Og sjølvsagt er det ein meget god cliffhanger inn mot neste bok.
Eg liker navna på karakterene. Det er noko eiga og unikt over det, som det er med resten av universet Eriksen loser oss trygt inn i. Han mikser i tillegg alvor og humor om ein annen, og ein føler seg rett og slett velkommen, som leser, inn i byene Mata-Mata og Basara.
«Oppfinneren – Skrotnissens hemmelighet» er nok ein velskrevet og detaljert illustrert teikneserie frå Lars Henrik Eriksen. Med sitt unike univers og gode karakterer, så vert eg som leser ein del av det sprøe fellesskapet i dei forskjellige byene.
TERNINGKAST: 5-